people doing strange things with electricity

 

 

Dorkbot İzmir

 

 

 

Dorkbot hakkında

 

Dorkbot, elektriğin yaratıcı kullanımı ile ilgilenen veya kullanan sanatçıların, tasarımcıların, mühendislerin, öğrencilerin, bilim insanlarının vb. katılabildiği açık bir forumdur.

 

Dorkbot buluşmaları ücretsiz ve herkese açık olarak gerçekleştirilir. İlk Dorkbot buluşması, 2000 yılında Douglas Repetto tarafından New York’ta başlatıldı. Şu anda dünyanın farklı ülkelerindeki yaklaşık 40 şehrinde Dorkbot buluşmaları gerçekleştirilmektedir. Yakın bir zamanda bu sayının 60’ın üzerine çıkacağı düşünülmektedir.

 

Dorkbot, sanatta teknolojinin kullanılması veya teknolojide sanatın kullanılması olarak da varsayılabilir. Sanatta belli bir disiplin ile sınırlı olmayan Dorkbot performansları, samimi bir ortamda, izleyiciler ile karşılıklı etkileşime açık olarak gerçekleştirilmektedir.

 

 

Dorkbot İzmir

 

Dorkbot ile aynı ilkeleri paylaşan Dorkbot İzmir, Türkiye’nin en uygar kenti İzmir’de de sanat etkinliklerine farklı bir boyut getirecek şekilde çalışmalarına başlıyor. Özellikle çocuklara ve gençlere, basit, ucuz ve kolay elde edilebilir cihazlarla yaratıcılıklarını geliştirmeleri konusunda örnek olmayı hedeflemektedir.

 

Dorkbot İzmir’in amaçlarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

·         İçten (resmi olmayan), karşılıklı etkileşimli bir atmosferde ilginç performansların yapılmasına olanak verilmesi.

·         Yeni sanat çalışmalarının, teknolojilerinin, yazılımlarının vb. sunulması için forum oluşturulması.

·         Farklı konularda tecrübeli ve farklı konulara ilgili insanları bir araya getirerek, yaratıcılıklarının ve ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmak.

·         “Acayip şeylerle” uğraşan komşularımızın yaptığı işleri görmemize şans verilmesini sağlamak.

 

Performanslar

·         Örneğin, bir Dorkbot performansı, kendinizin geliştirdiği hareket kaydedici bir yazılımın demosu olabilir.

·         Kendinizin çektiği ve kurguladığı bir video gösterisi olabilir.

·         Geliştirdiğiniz ve üzerinde çalıştığınız uzaktan kumandalı bir sandviç yapma robotunun beyin fırtınası toplantısını izleyiciler ile gerçekleştirebilirsiniz.

·         Düşünce gücü ile kontrol edilen bir dans yazılım ara yüzünü tanıtımı için dansçıları performansınızda kullanabilirsiniz.

·         Tasarladığınız bir elektronik heykeli tartışmaya açabilirsiniz.

·         Görsel, işitsel, duyusal herhangi bir gösteri gerçekleştirebilirsiniz.

·         Yazdığınız şiirleri, görsel şiir olarak sunabilirsiniz.

·         Tarihte geliştirilmiş “tuhaf” cihazları anlatabilirsiniz.

·         Bestelediğiniz veya “uydurduğunuz” bir müzik eserini dinletebilirsiniz.

·         Veya yarattığınız herhangi bir “şey”i sergileyebilirsiniz.

 

Dorkbot buluşmaları

 

Buluşmalar genellikle en fazla iki saatlik toplantılar şeklinde düzenlenmektedir. Her bir performans en fazla 20-30 dakika olarak gerçekleştirilmektedir. Her bir buluşmada 3 veya 4 performans gerçekleştirilmektedir. Fakat Dorkbot’un doğası gereği bu konuda da herhangi bir zorlama veya kısıtlama uygulanmayabilmektedir.

 

 

Nerede

 

Ücretsiz ve ticari olmayan buluşmalar gerçekleştirildiği için, Dorkbot’lara gönüllü sanat galerileri, kültür ve sanat merkezleri, vb. merkezler sponsor olarak ev sahipliği yapmaktadır. Farklı merkezlerden veya şehirlerden talepler geldiğinde de diğer mekanlarda da buluşmalar gerçekleşebilmektedir. Buluşmaların gerçekleşeceği mekanlarda yansı cihazı ve ses düzeninin olması ve eğer mümkünse bir kişisel bilgisayarın olması buluşmaların gerçekleştirilmesi için yeterli.

 

 

Ne zaman

 

Genellikle Dorkbot buluşmaları belirli bir periyoda sahip değil. Gönüllü katılım üzerine kurulu olduğu için yeterli performans sayısına ulaşıldığında buluşmalar gerçekleştirilmektedir.

 

 

Nasıl Katılınır

 

İzleyici olarak katılmak için, sadece bir e-posta göndermek yeterli. E-posta gönderenler için salonda yer ayrılmakta, salonda yeterli yer var ise diğer izleyiciler salona kabul edilmektedir.

İlerideki Dorkbot buluşmalarında performans sergilemek için performansınızla ilgili bilgi içeren kısa bir e-posta göndermek yeterli veya Dorkbot buluşmalarında Dorkbot İzmir koordinatörü ile konuşmak yeterli.

dorkbotizmir@dorkbot.org

 

 

Sponsorlar

 

Dorkbot buluşmalarına katkıda bulunan kurumlara, merkezlere vb. destek verdikleri Dorkbot’un web sayfalarında yer verilmektedir. E-posta duyurularında e-postanın içerisinde logoları veya isimleri vb. kullanılabilmektedir.

 

 

Siyaset

 

Dorkbot buluşmalarında siyasete yer verilmez. Dorkbot siyaset dışı bir forumdur.

 

 

Duyuru Listesi

Buluşmaların duyuruları genellikle e-posta duyuru listesi ile yapılmaktadır. Az olarak da diğer ülkelerdeki bazı sponsor merkezler etkinlik duyurularını kendi kanallarından yapmaktadır. Duyuru listesine üye olmak için:

http://dorkbot.org/mailman/listinfo/dorkbotizmir-announce

 

 

İletişim

Dorkbot genel web sayfası : www.Dorkbot.org

Dorkbot İzmir web sayfası   : www.Dorkbot.org/DorkbotIzmir

Dorkbot İzmir E-posta         : dorkbotizmir@dorkbot.org

Duyuru listesine üyelik         : http://dorkbot.org/mailman/listinfo/dorkbotizmir-announce

Esat Köseoğlu, Tel : 0532 400 47 64